sobota, 3 stycznia 2015

Jak zwalczyć uzależnienie od słodyczy?

Czasami nasze niegroźne nawyki i upodobania stają się z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc niezauważalnym, utrudniającym nam życie, nałogiem, który z biegiem czasu przybiera postać trudnego do pokonania uzależnienia. Wiele mówi się o alkoholizmie, narkomani lecz niestety wielu z nas zapomina o chorobach łaknienia, jedną z nich jest uzależnienie od słodyczy. Każdy z nas, i Ty i ja od dziecka zajada się łakociami. Ciężko jest pokonać chęć na zjedzenie czekolady, trudno oprzeć się fantazyjnym kształtom żelek od Haribo. Kiedy zatem zaczyna się problem? Kiedy przyjemność jaką dają słodycze, zamienia się w nałóg? Jesz za dużo słodyczy? Nie potrafisz przeżyć dnia bez opakowania lodów? Jeśli tak to dobrze trafiłeś - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Rzeczy, których potrzebujesz: cierpliwość, silna wola, wsparcie rodziny/przyjaciół, chęć zmiany przyzwyczajeń.

CUKIER TWÓJ WRÓG

1. Od dawien dawna wiadomo, że cukier jest "białą śmiercią". Ja nazywam go "jadalną heroiną". Dlaczego? Ano dlatego, mój drogi czytelniku, że cukier uzależnia silniej niż heroina. Cukier działa na mózg w podobny sposób co najbardziej uzależniające substancje takie jak heroina czy kokaina.

NOCNE PODJADANIE

2. Cóż, wielu z nas twierdzi, że nie mogą spać, ponieważ są głodni. Owszem tak czasami bywa. Jesteś głodny, jest noc, otwierasz lodówkę, spiżarkę i co bierzesz? Zazwyczaj jest to czekolada, baton, opakowanie ulubionych ciasteczek. Zjadłeś, kładziesz się spać, zasnąłeś. Myślisz sobie "to podziałało". Nic bardziej mylnego, gdyż to błędne koło. Organizm przyzwyczajając się do słodyczy zaczyna się uzależniać, potrzebuje kolejnych porcji, większej ilości dla satysfakcji Twojego podniebienia. Pomyśl tylko, jaka satysfakcja będzie dla Twoich ubrań w rozmiarze S.

STOSUJ ZAMIENNIKI

3. Zamienniki to dosyć popularny sprzymierzeniec. Są wszędzie w lekach, kosmetykach i w produktach żywnościowych. Warto zastanowić się nad własnym zdrowiem, życiem, które jest cennym darem i wybrać coś lepszego a nawet mniejsze zło. Cukier biały zamień na trzcinowy lub brązowy. Jeszcze lepiej gdy cukier zamienisz na miód bądź syrop z agawy, który jest świetnym, ekologicznym "umilaczem", naszej kawy czy herbaty. Pewnie zastanawiasz się dlaczego nie proponuję dość popularnego zamiennika jakim jest słodzik. Z prostego względu - martwię się o Twoje zdrowie. Słodzik zawiera dużo rakotwórczych substancji, np. aspartam. Jaka korzyść z odstawienia cukru, jeśli wywołamy raka nie tyjąc? Dobrym zamiennikiem dla lodów, są sorbety. Ale jedno jest pewne - najlepszym i najzdrowszym zamiennikiem dla słodyczy są owoce.

Skoro już wiesz jak groźny jest cukier i nocne podjadanie oraz wiesz jakie zamienniki słodyczy stosować, dowiedz się jak zwalczyć swoje uzależnienie.


POKONAJ "CUKROWEGO POTWORA"

4. Aby zwalczyć nałóg, musisz zdać sobie sprawę, że zagraża on Twojemu zdrowiu i życiu. Jeśli to wiesz, przed Tobą droga, którą z pomocą rodziny i przyjaciół pokonasz. Jak każdy nałóg tak i ten nie zniknie w jeden dzień, gdyż nie pojawił się w ciągu jednej nocy. "Pracowałeś" na to, aby Cię uzależnił. Tak więc obierz sobie cel. Z dnia na dzień, zmniejszaj ilość cukru. Zamiast czekolady sięgnij po dwa dorodne banany lub orzechy, które mimo, że zaspokoją potrzebę na coś słodkiego wpłyną dobroczynnie na Twój organizm, urodę, wygląd i samopoczucie. Inną kwestią jest to, że słodycze poprawiają nastrój. Owszem poprawiają, lecz nie wynik Twej masy na wadze. Tak więc zacznij uprawiać sport, który poprawia samopoczucie, dzięki powstawaniu dużej ilości endorfin.

DO ROBOTY!

5. Skoro już wiesz co czynić, aby zwalczyć tego "potwora", bierz się do roboty. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale aby osiągnąć sukces trzeba zacząć. Więc na co czekasz? Dalej gapisz się w komputer, popijając herbatę z dwiema łyżeczkami cukru? Działaj - najlepszy czas to TERAZ.



Aleksandra Maassen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz